Seriál Městečko Twin Peaks se vrací

ikonaKultovní seriál Městečko Twin Peaks od režiséra Davida Lynche se vrací na televizní obrazovku. Od 2. ledna poběží na televizním kanálu Nova Cinema každou sobotu večer 2 díly v původním dabingu. Dvacet let starý seriál má 30 dílů (první řada je osmidílná). Máme se na co těšit. Tak vzhůru do „Bílého a Černého vigvamu“!

Poklidné městečko uprostřed lesů poblíž kanadských hranic zcela zaskočí vražda středoškolačky Laury Palmerové. Šerif Harry Truman dostává pomoc přímo od FBI – zvláštního agenta Dalea Coopera. Jak se ukazuje, má to své oprávnění. Stále podivnější případ se shoduje s vraždami mladých dívek na jiných místech Států. Kromě toho se za malebnou tváří městečka ukazuje řada nepravostí, nemravností a vůbec podivných věcí…

Tak by se dal shrnout námět dnes již kultovního seriálu z dílny režiséra Davida Lynche, který před několika lety vysílala Česká televize. Spolu se scénáristou Markem Frostem a následně dalšími autory se zde Lynch pokusil v době vzniku (1990) narušit zaběhnutou podobu televizních seriálů a vytvořil tak doslova televizní senzaci roku. I když vše začíná vraždou v pilotní části, která je zároveň expozicí jednotlivých postav, nejde o seriál čistě kriminální. Podstata je spíše v odhalování pravé tváře poklidného horského městečka, v postupném rozkreslování charakterů a pochopitelně vzhledem k žánru i v přesně načasovaných dějových zvratech.

Divákovi otevírá cestu do Lynchova tajemného světa pilotní devadesátiminutový film, který je následován sedmi zhruba padesátiminutovými pokračováními. Druhá řada je rovněž uvedena pilotním filmem a je ještě více poznamenána Lynchovým výrazným rukopisem. Stále častěji najdeme ve filmovém vyprávění vize, deformované postavy a podhledy kamery, podporující tísnivou a tajemnou atmosféru, i odhalování temných zákoutí lidské duše. Každou částí jsme jen o kousek blíž poznání, kdo vlastně zabil Lauru Palmerovou. Přesto absolvujeme nesmírně napínavou cestu do Lynchova světa, kde se každodenní život obyčejných spořádaných lidiček jistého maloměsta jeho optikou mění v bizarní putování mezi peklem a zemí.

Přestože duchovním otcem seriálu je David Lynch (autorsky se podílí například na pilotní části), v rolích scénáristů i režisérů jednotlivých částí najdeme nejrůznější jména. Je s podivem, že tento různorodý tým tvůrců se stále dokázal pohybovat v daných výrazových mantinelech. Nelze ovšem nezmínit i skvělé herecké výkony Kyleho MacLachlana (zvláštní agent Dale Cooper) či Michaela Ontkeana. Zcela paradoxně z úspěchu seriálu vytěžil i následně natočený celovečerní film Twin Peaks (1992, režie David Lynch), který se vrací v ději úplně na začátek, resp. před začátek, k posledním sedmi dnům života Laury Palmerové. (oficiální text)Podobné články:

3x komentář k "Seriál Městečko Twin Peaks se vrací"

 1. VANDA's Gravatar VANDA
  8.2.2010 - Po 19:05 | Link

  Taky je to pro me srdečni zaležitost a ta hudba k tomu je užasna.

 2. Ruperto's Gravatar Ruperto
  21.1.2010 - Čt 15:39 | Link

  Luxus a pro mne srdeční záležitost…neodolal jsem a hned jsem si všechny díly stáhnul ..Teď koukám kdy se mi zachce – Fire walk with me

 3. Tranzy's Gravatar Tranzy
  3.1.2010 - Ne 11:15 | Link

  No mě dávaj na prima cool zase simpsonovi, takže na tom fičim zase já :-)

Přidat komentář prostřednictvím Eskanoizze.com

Vlastní avatar ke komentářům si můžete vytvořit zde. (Jak na to?)

Autor těchto stránek nenese žádnou odpovědnost za obsah komentářů. Nevhodné komentáře má právo smazat.